Bezsenność, czyli trudności z zasypianiem, utrzymaniem snu lub zbyt wczesne budzenie się, to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób na całym świecie. Zaburzenia snu mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, wpływając negatywnie na jakość życia, wydajność w pracy i relacje międzyludzkie. Przyczyny bezsenności mogą wynikać zarówno z czynników fizjologicznych, jak i psychologicznych. Poznanie najczęstszych przyczyn tego zaburzenia jest kluczowe dla skutecznego radzenia sobie z problemem i poprawy jakości życia.
Bezsenność – co to?
Trzecia edycja Międzynarodowej Klasyfikacji Zaburzeń Snu (International Classification of Sleep Disorders – ICSD3) definiuje bezsenność jako stan, w którym pacjent doświadcza trudności z zasypianiem (wydłużony czas potrzebny do zaśnięcia), utrzymaniem snu (nocne wybudzenia połączone z trudnościami w ponownym zaśnięciu) lub przedwczesnym budzeniem się. Badania europejskie wykazały, że bezsenność w największej mierze dotyczy kobiet, oraz osób starszych.
Powyższe objawy negatywnie oddziałują na zdrowie i życie pacjenta prowadząc do wystąpienia zaburzeń funkcjonowania w ciągu dnia (zmęczenia lub złego samopoczucia), upośledzenia funkcji poznawczych, zaburzeń funkcjonowania społecznego, zaburzeń nastroju, uczucia dziennej senności, problemów behawioralnych, spadku motywacji czy częstszego popełniania błędów. Zaburzenia snu mają charakter wielowymiarowy, a ich doświadczenie zwiększa ryzyko wystąpienia chorób krążenia, przede wszystkim nadciśnienia tętniczego, problemów ze strony układu immunologicznego oraz wiąże się z ryzykiem nabycia cukrzycy.
Aby stwierdzić wystąpienie bezsenności, lekarz musi przeprowadzić rozpoznanie kliniczne. Ma ono najczęściej postać pogłębionego wywiadu, uzupełnionego o prowadzenie przez pacjenta tzw. dziennika snu, w którym pacjent rejestruje godziny zasypiania i budzenia, a także wszelkie nieprawidłowości związane z utrzymaniem ciągłego snu. Skrupulatne prowadzenie dzienniczka jest cennym źródłem wiedzy dla lekarza, który na jego podstawie może poznać i ocenić natężenie oraz długość snu, a także monitorować proces leczenia.
Rodzaje i przyczyny bezsenności
Bezsenność to złożony problem, który można podzielić na różne typy w zależności od przyczyn, objawów i czasu trwania. Najczęściej wyróżnia się dwa systemy diagnostyczne, dzielące to zaburzenie na bezsenność pierwotną i liczne odmiany bezsenności wtórnej.
Bezsenność pierwotna
Bezsenność pierwotna to stan, w którym trudności ze snem nie są bezpośrednio związane z żadnym innym stanem zdrowotnym lub problemem psychicznym. Przyczyną tego rodzaju zaburzeń snu może być długotrwały wzorzec snu, stres lub inne czynniki środowiskowe.
Charakterystyka:
- Trudności z zasypianiem, utrzymaniem snu lub obydwa te problemy.
- Trwają co najmniej miesiąc.
- Nie są spowodowane innym stanem medycznym, psychicznym ani stosowaniem substancji.
Bezsenność wtórna
Bezsenność wtórna jest skutkiem innego problemu zdrowotnego, psychicznego lub używania substancji. Obejmuje szereg schorzeń i problemów, które mogą prowadzić do trudności ze snem.
Możliwe przyczyny:
- Choroby fizyczne, takie jak przewlekły ból, astma, cukrzyca.
- Zaburzenia depresyjne, zaburzenia lękowe, reaktywne stany emocjonalne i niektóre zaburzenia osobowości.
- Używanie substancji, w tym alkoholu, narkotyków i niektórych leków.
Podział zaproponowany przez ICSD-3 uwzględnia również bezsenność uzależnioną od czasu trwania: krótkotrwałą (do trzech miesięcy) i przewlekłą (powyżej trzech miesięcy). Inne podtypy bezsenności uzależnione od obrazu klinicznego to:
- Bezsenność psychofizjologiczna
- Bezsenność reaktywna
- Bezsenność paradoksalna
- Bezsenność związana z niewłaściwą higieną snu
- Bezsenność wtórna od przyjmowanych leków lub substancji psychoaktywnych
- Bezsenność w przebiegu chorób somatycznych bądź psychicznych
- Bezsenność idiopatyczna
Leczenie bezsenności
W przypadku poważnych problemów ze snem, lekarz może zalecić farmakoterapię. Leki nasenne działają uspokajająco na układ nerwowy i ułatwiają zasypianie. Najpopularniejszym sposobem leczenia bezsenności za pomocą leków jest stosowanie substancji, które pobudzają receptory benzodiazepinowe. W tej grupie znajdziemy zarówno tradycyjne benzodiazepiny, jak i nowsze leki nasenne, np. zolpidem, zopiklon i zaleplon. Oprócz wysokiej skuteczności w walce z bezsennością, opisane substancje charakteryzują się również wysokim ryzykiem spowodowania uzależnienia, dlatego ich przyjmowanie powinno być każdorazowo konsultowane z lekarzem.
Do metod niefarmakologicznych leczenia bezsenności zalicza się utrzymywanie zasad higieny snu, techniki relaksacyjne, ograniczenie snu, kontrola bodźców przed zaśnięciem, czy terapia poznawczo-behawioralna.
Wśród produktów wspomagających leczenie bezsenności warto również zwrócić uwagę na suplement Recovery, który jest przeznaczony do regeneracji ciała i mięśni oraz poprawy jakości snu. Recovery zawiera składniki wspierające organizm w terapii bezsenności, między innymi hormon snu, melatoninę, która czuwa nad okołodobowym rytmem naszego organizmu.
Bibliografia
- Bezsenność – rozpoznanie i leczenie, M. Siemiński.
- Diagnostyka i leczenie bezsenności, M. Skalski.
- BEZSENNOŚĆ — PATOGENEZA I LECZENIE, M. Skalski.
- Diagnostyka i terapia bezsenności w praktyce ogólnolekarskiej, Część I: Epidemiologia, patomechanizm i diagnostyka bezsenności, M. Siemiński, Ł. Skorupa, K. Wiśniewska-Skorupa.