Odpowiednia ilość snu jest kluczowa dla zachowania organizmu w dobrej formie. Sen to odpoczynek, bez którego – podobnie jak wody, jedzenia czy tlenu – nie da się żyć. Wiele osób boryka się jednak z problemem bezsenności czy różnego rodzaju zaburzeniami snu. Problemy ze snem powodują nie tylko rozdrażnienie czy spadek koncentracji, ale mogą także doprowadzić do rozwoju chorób czy stanów depresyjnych. Jak zatem poradzić sobie z bezsennością i skąd ona się bierze? Co jest dobre na bezsenność i pomaga z nią walczyć? Jak zadbać o prawidłową higienę snu?
Przyczyny bezsenności i zaburzeń snu
Bezsenność przybiera różne formy – z reguły oznacza trudności z zaśnięciem w nocy. Zaburzenie to może też objawiać się pod postacią częstego wybudzania się, słabej jakości snu, przedwczesnym budzeniem lub uczuciem zmęczenia mimo nocnego snu.
Aby znaleźć odpowiednio dopasowane sposoby na bezsenność, trzeba najpierw zrozumieć jej przyczyny. Mogą to być:
- zbyt duża ilość bodźców przed zaśnięciem, takich jak hałas, migające światła, urządzenia emitujące tzw. niebieskie światło;
- nieodpowiednie warunki do snu – np. wysoka temperatura w pokoju, niewygodne łóżko;
- różnego rodzaju choroby, takie jak m.in. nerwice, nadczynność tarczycy, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, schorzenia o podłożu reumatycznym i neurologicznym czy zaburzenia hormonalne i metaboliczne.
Bezsenność może być zarówno powiązana z chorobami, jak i wywołana przez stan patologiczny o innym charakterze. Niekiedy bezsenność jest traktowana jako osobna jednostka chorobowa. Trudności ze snem mogą także wynikać z przyjmowania niektórych leków, nagłych sytuacji stresowych, pracy zmianowej czy nieprawidłowej diety, włączając nadużywanie kofeiny i alkoholu oraz ciężkostrawne pokarmy. Bezsenność jest także być objawem różnych chorób, w tym depresji i zaburzeń lękowych.
Skutki bezsenności
Mimo że każdemu z nas może przydarzyć się nieprzespana noc, gdy ten stan ciągle się powtarza, nie należy bagatelizować tej sytuacji. Tym bardziej że bezsenność może skutkować nie tylko brakiem koncentracji czy znużeniem i zmęczeniem. Nieodpowiednia higiena snu może doprowadzić do trudności z codziennym funkcjonowaniem, przewlekłego stresu związanego z zaśnięciem, zmniejszenia odporności i pogorszenia samopoczucia oraz rozwoju chorób, np. Alzheimera. Jeśli odpowiednio wcześnie uda się rozpoznać przyczynę zaburzeń snu, wówczas łatwiej będzie określić, co pomoże na bezsenność w konkretnym przypadku.
Bezsenność – jak sobie radzić z trudnościami w zasypianiu?
Wiele osób borykających się z zaburzeniami snu zastanawia się, jak radzić sobie z bezsennością. W pierwszej kolejności istotne jest rozpoznanie przyczyny problemu zasypiania w nocy. Kolejnym krokiem jest ustalenie, jak długo to trwa – czy od dawna nie możemy zasnąć, czy może to być np. reakcja na trudne życiowe wydarzenia lub kłopoty osobiste. Uniwersalny i cudowny sposób na bezsenność niestety nie istnieje, bo u każdej osoby zaburzenia snu przebiegają inaczej i zadziałają na nie inne środki. Warto zatem odpowiednio rozpoznać źródło problemów z zasypianiem, aby móc dostosować możliwe pomoce do swoich potrzeb.
Domowe sposoby na bezsenność
Najprostszym sposobem na zaburzenia snu jest przeważnie eliminacja czynnika powodującego problemy z zaśnięciem, np. wymiana materaca czy zamontowanie rolet w oknach sypialni. Bywa jednak, że i to nie zadziała na problemy ze snem. Domowe sposoby często okazują się najlepsze, w związku z czym dobrze jest sprawdzić ich skuteczność. Co zatem polecane jest na bezsenność? Przede wszystkim dobrze jest wywietrzyć sypialnię na wieczór w celu zadbania o odpowiednią temperaturę. Istotne jest także przestrzeganie zasad higieny snu, czyli pilnowania regularnych pór wstawania i zasypiania, aby nie zaburzać rytmu dobowego. Duże znaczenie ma także przyjrzenie się własnym nawykom, obejmującym aktywność fizyczną, korzystanie z urządzeń elektronicznych przed snem, spożywanie ciężkostrawnych kolacji czy picie napojów kofeinowych pod wieczór. Inne naturalne sposoby na sen to także picie ziołowych herbat, (m.in. z melisy, rumianku czy kozłka lekarskiego), techniki relaksacyjne obejmujące np. jogę i ćwiczenia oddechowe, aromaterapia lub ciepła kąpiel przed snem.
Pomocne w leczeniu zaburzeń sennych mogą być również suplementy o naturalnym składzie, takie jak Recovery. To produkt stworzony na bazie ekstraktów z melisy i ashwagandhy (rośliny adaptogennej, wspomagającej funkcjonowanie układu nerwowego i regenerację), wzbogacony m.in. w cynk i melatoninę. Jego zadanie to ułatwienie zasypiania, pomoc w zmniejszeniu uczucia zmęczenia i znużenia oraz wyciszeniu organizmu przed snem. Preparat Recovery pomaga polepszyć samopoczucie, zniwelować problemy z zasypianiem, takie jak wybudzanie czy płytki sen.
Problemów ze snem nie należy bagatelizować, aby nie przerodziły się w groźniejsze schorzenia i utrudniały codzienne funkcjonowanie. Warto zatem odpowiednio wcześnie rozpoznać pierwsze symptomy bezsenności i wdrożyć odpowiednie kroki do zadbania o higienę snu i w konsekwencji lepszy stan zdrowia.
Bibliografia:
https://www.drmaxdrogeria.pl/blog/jak-walczyc-z-bezsennoscia-sposoby-na-bezsennosc
https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/leki/bezsennosc-jak-sobie-z-nia-poradzic-sposoby-na-bezsennosc-aa-edzg-J9p1-PAYr.html
https://aptekapuls.pl/blogs/216_sposoby-na-bezsennosc.html
https://www.medme.pl/artykuly/jakie-sa-skuteczne-domowe-sposoby-na-sen-porady,71901.html