Darmowa wysyłka przy zamówieniach
powyżej 150zł.
Korzeń lukrecji – właściwości lecznicze i działanie

Korzeń lukrecji – właściwości lecznicze i działanie

Lukrecja należy do najstarszych roślin wykorzystywanych w ziołolecznictwie. Obecnie jest znana głównie dzięki słodyczom o charakterystycznym, ślimakowatym kształcie i wyrazistym, słodkim smaku. Poza zastosowaniem w cukierkach lukrecja ma szereg właściwości, które wykorzystywane są m.in. w medycynie i kosmetyce. Jakie właściwości lecznicze posiada korzeń lukrecji? Jakie jest zastosowanie korzenia lukrecji?

Lukrecja – czym jest i skąd pochodzi?

Mianem lukrecji określa się roślinę z rodziny bobowatych. Wyróżnia się ponad 30 gatunków, z których najpowszechniej znana i stosowana jest lukrecja gładka. Przeważnie rośnie dziko w Europie Południowej i Azji Południowo-Wschodniej, a jej największe uprawy znajdują się m.in. w Hiszpanii, Chinach, Iraku, Turcji i Rosji. Z powodzeniem można ją także uprawiać w przydomowym ogródku, ponieważ jest rośliną bardzo łatwa w uprawie. Korzenie lukrecji od tysięcy lat stosowano jako składniki wielu preparatów leczniczych głównie w medycynie chińskiej, greckiej, egipskiej czy rzymskiej.

Lukrecja a anyż – czy to te same rośliny?

Lukrecja często bywa mylona z anyżem – pomyłki te wynikają z podobieństw pomiędzy tymi roślinami. Anyż jednak to roślina z rodzaju selerowatych, którą dawniej stosowaną głównie jako przyprawę, a dziś – podobnie jak lukrecja – jest popularnym środkiem na kaszel i dolegliwości trawienne.

Korzeń lukrecji – właściwości lecznicze i działanie

Lukrecja – właściwości zdrowotne

Wiele osób może się zastanawiać, czy znana ze słodkiego smaku lukrecja jest rzeczywiście zdrowa. Jak się okazuje, lukrecja jest szeroko znana ze swoich prozdrowotnych właściwości. Korzeń lukrecji zawiera mnóstwo składników chemicznych, na które składają się m.in. flawonoidy, kumaryny oraz saponiny triterpenowe, takich jak glicyryzyna i sole kwasu glicyryzonowego. Odpowiada ona za rozpoznawalny, słodki smak lukrecji. Dzięki wysokiej zawartości gliceryzyny lukrecja wspiera zatrzymywanie wody w naskórku, wspomagając nawilżanie skóry, a ponadto ma właściwości wykrztuśne, rozkurczowe, przeciwnowotworowe, przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe. Uznaje się również, że lukrecja wspomaga procesy poznawcze oraz funkcjonowanie przewodu pokarmowego, układu oddechowego oraz hormonalnego. Dodatkowo w korzeniu lukrecji znajdziemy również takie składniki jak aminokwasy, węglowodany, sole mineralne czy betaina i cholina.

Korzeń lukrecji – działanie

Korzeń lukrecji jest tą częścią rośliny, którą najczęściej traktuje się jako surowiec w zastosowaniu leczniczym czy przemyśle kosmetycznym. Może być stosowany przy różnych dolegliwościach i chorobach skóry. Wszystko to dzięki jego właściwościom m.in. moczopędnym, przeczyszczającym, przeciwbakteryjnym czy przeciwzapalnych. Korzeń lukrecji może być także stosowany przy leczeniu zbyt niskiego ciśnienia lub łagodzeniu objawów alergii czy męczącego kaszlu. Lukrecję zaleca się także w profilaktyce ochrony i pielęgnacji jamy ustnej (chroni m.in. przed próchnicą).
Liczne właściwości zdrowotne lukrecji sprawiają, że jest ona składnikiem wielu preparatów wspomagających pracę układu trawiennego. Jednym z takich produktów jest Gut – naturalny suplement na trawienie i probiotyk marki NaturalNation. Dzięki zawartości lukrecji gładkiej Gut jest pomocny m.in. w niwelowaniu wzdęć, wsparciu pracy jelit i wątroby oraz utrzymaniu odpowiedniej równowagi w przewodzie pokarmowym. Ponadto Gut sprawdzi się również jako wzmocnienie po chorobie lub intensywnym wysiłku.

Korzeń lukrecji – właściwości lecznicze i działanie

Korzeń lukrecji – na co pomaga?

Nie da się zatem ukryć, że działanie lukrecji jest niezwykle wszechstronne i można ją wykorzystać w wielu dziedzinach medycyny czy ziołolecznictwa. Dzięki swoim niezwykłym właściwościom lukrecja może być z powodzeniem stosowana przy leczeniu takich schorzeń jak:

  • dolegliwości trawienne, m.in. zgaga, zatrucie, nadkwasota,
  • choroby układu oddechowego, np. przeziębienia, chrypka, astma,
  • stany zapalne, np. trądzik,
  • schorzenia skórne, np. cellulit, łysienie androgenowe,
  • zmiany hormonalne, m.in. wywołane menopauzą czy zespołem policystycznych jajników,
  • osteoporoza.

Jeśli chodzi o kosmetyczne zastosowanie lukrecji, to może być ona składnikiem m.in. preparatów przeciwsłonecznych, wybielających i głęboko nawilżających oraz wielu kosmetyków kolorowych. Widać zatem, jak wszechstronną rośliną jest lukrecja – działanie jej korzenia przynosi korzyści zarówno dla zdrowia, jak i urody.

Bibliografia:
https://www.wapteka.pl/blog/artykul/lukrecja-wlasciwosci-zastosowanie-czy-zazywanie-lukrecji-pozytywnie-wplywa-na-zdrowie
https://www.apteka-melissa.pl/blog/artykul/wlasciwosci-lecznicze-lukrecji-na-co-pomaga,764.html
https://eherbata.pl/lukrecja-1111.html
https://www.doz.pl/czytelnia/a1317-Lukrecja__co_to_za_roslina_Wlasciwosci_dzialanie_przeciwwskazania
https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/lukrecja-jakie-ma-wlasciwosci/

Przeczytaj również

Mózg to nie tylko ośrodek układu nerwowego, ale i najważniejszy narząd naszego organizmu. Odpowiada za pamięć, koncentrację, funkcje poznawcze i emocje. Prawidłowo działający mózg jest zatem niezbędny do wykonywania codziennych czynności oraz zachowania ogólnego zdrowia.

Układ immunologiczny jest pierwszą linią obrony przed patogenami – bakteriami i wirusami. To złożony system, który wymaga wsparcia ze strony odpowiedniego stylu życia, diety i suplementów. Wzmocniona odporność może pomóc w uniknięciu chorób, przyspieszyć powrót

Wątroba to jeden z niezwykle istotnych narządów w organizmie człowieka. Bierze udział w wielu procesach, takich jak metabolizm, magazynowanie żelaza i witamin oraz usuwanie toksyn, leków i alkoholu z ciała. Ten bardzo zapracowany organ wymaga

Zapisz się juz dziś!