Darmowa wysyłka przy zamówieniach
powyżej 150zł.

GABA – jak to działa?

Spis treści

GABA, czyli kwas gamma-aminomasłowy, to neuroprzekaźnik, który pełni wiele istotnych funkcji w organizmie, m.in. sprzyja redukcji stresu i poprawia jakość snu.

GABA, a właściwie kwas gamma-aminomasłowy to niebiałkowy aminokwas występujący w organizmach roślin i zwierząt. Funkcjonuje jako neurotransmiter w centralnym układzie nerwowym, czyli w mózgu. Jego fizjologiczną rolą jest modulowanie przewodnictwa nerwowego i wspieranie rozwoju układu nerwowego, a także poprawa relaksacji prewencja bezsenności. GABA wycisza organizm, ogranicza pobudliwość mięśni. Dotychczasowe doniesienia naukowe pozwalają na twierdzenie, że kwas gamma-aminomasłowy zapobiega wysokiemu ciśnieniu krwi, cukrzycy, ma również działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. GABA jest przeciwutleniaczem, więc również hamuje powstawanie komórek nowotworowych.

Eksperymenty z użyciem GABA przeanalizowane przez naukowców w przeglądzie systematycznym z 2020 roku nie są liczne, a te, które się odbyły zostały przeprowadzone na mało liczebnych grupach. Skompletowane dotychczas dane pozwalają jednak sądzić, że suplementacja kwasem gamma-aminomasłowym może przynosić pozytywne rezultaty w przypadku narażenia na stres, a także poprawiać sen.

Stosowanie suplementacji GABA w ilości 100-300 mg pozwoliło na skrócenie latencji snu, czyli czasu od położenia się do łóżka do momentu zaśnięcia, a także istotną poprawę efektywności snu. W innym doświadczeniu przyjmowanie takiej dawki skutkowało subiektywnym ograniczeniem nasilenia objawów bezsenności.

Zaobserwowano, że GABA może wpływać na spadek ciśnienia tętniczego krwi (o około 10%, efekt ustępuje w ciągu kilku dni po zaprzestaniu suplementacji), a także wzmagać działanie leków obniżających ciśnienie krwi.

Źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7527439/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6696076/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8399837/

Przeczytaj również

Mózg to nie tylko ośrodek układu nerwowego, ale i najważniejszy narząd naszego organizmu. Odpowiada za pamięć, koncentrację, funkcje poznawcze i emocje. Prawidłowo działający mózg jest zatem niezbędny do wykonywania codziennych czynności oraz zachowania ogólnego zdrowia.

Układ immunologiczny jest pierwszą linią obrony przed patogenami – bakteriami i wirusami. To złożony system, który wymaga wsparcia ze strony odpowiedniego stylu życia, diety i suplementów. Wzmocniona odporność może pomóc w uniknięciu chorób, przyspieszyć powrót

Wątroba to jeden z niezwykle istotnych narządów w organizmie człowieka. Bierze udział w wielu procesach, takich jak metabolizm, magazynowanie żelaza i witamin oraz usuwanie toksyn, leków i alkoholu z ciała. Ten bardzo zapracowany organ wymaga

Zapisz się juz dziś!