Uczucie zmęczenia jest naturalnym zjawiskiem obecnym po całym dniu pracy czy intensywnym wysiłku fizycznym. Problem pojawia się wówczas, gdy nagły brak energii pojawia się w niespodziewanych momentach i występuje coraz częściej. Jeśli znużenie, senność, zaburzenia snu, brak sił i bóle głowy zaczynają utrudniać codzienne funkcjonowanie, warto przyjrzeć się swojemu organizmowi i znaleźć przyczyny takiego stanu rzeczy. Bywa, że powodem przewlekłego zmęczenia jest nieodpowiednia dieta. Co zatem jeść, aby dodać sobie energii? Jak wygląda dieta na zmęczenie i jak z nim walczyć?
Zmęczenie – czym jest?
Zmęczenie jest dość trudne do zdefiniowania. Przeważnie określa się je jako brak sił i energii nawet w momencie odpoczynku, przez co wykonywanie codziennych czynności jest bardzo uciążliwe, a wręcz niekiedy niemożliwe. Mówi się również o zmęczeniu krótkotrwałym, które jest konsekwencją specyficznego i stresującego okresu w życiu. Znacznie bardziej niebezpieczne jest zmęczenie długotrwałe, trwające dłużej niż pół roku, które ma negatywny i realny wpływ na funkcjonowanie społeczne, zawodowe i emocjonalnie oraz pogarsza jakość życia. Ciągłe zmęczenie i brak siły może także przerodzić się w zespół przewlekłego zmęczenia – złożoną chorobę z objawami ciężkiego zmęczenia, ciągłej senności i zaburzeniami układu nerwowego.
Przyczyny i objawy zmęczenia
Podobnie jak w przypadku definicji zmęczenia, trudno jest jednoznacznie określić jego przyczynę. Zmęczenie może być skutkiem wielu czynników psychologicznych, społecznych lub fizycznych. Bywamy zmęczeni często w czasie przesilenia wiosennego lub jesiennego. Brak energii, senność i znużenie występują również po wzmożonym wysiłku intelektualnym lub fizycznym. Przyczyn zmęczenia należy szukać również w nieodpowiedniej diecie – warto zbadać poziom żelaza, ponieważ jego niedobory mogą prowadzić do anemii. Ciągły brak energii może być powiązany także z niedoczynnością tarczycy, Hashimoto, insulinoopornością, cukrzycą czy zespołem jelita drażliwego. Inne przyczyny braku sił i zmęczenia to także stres, mała ilość ruchu i używki.
Dieta na zmęczenie – co jeść, by odzyskać siły?
Prawidłowo zbilansowana dieta jest jednym z kluczowych elementów na stan naszego organizmu, w tym na uczucie ciągłego zmęczenia i senności oraz braku energii. Należy zatem tak komponować posiłki, aby dostarczały ciału niezbędne składniki odżywcze, minerały i witaminy. Co zatem jeść na brak energii? Przede wszystkim warto zadbać o źródło żelaza w diecie i włączyć do niej takie produkty jak m.in. soja, pestki dyni, nasiona strączków, chude czerwone mięso, zielone liściaste warzywa czy orzechy.
Wykluczone jest przy tym popijanie posiłków kawą czy herbatą, ponieważ mają one właściwości ograniczające wchłanianie żelaza. Pomocne w przywracaniu energii mogą być także produkty zawierające magnez, witaminy z grupy B i kwas foliowy: migdały, kasza gryczana, produkty mleczne i ryby, szpinak, brukselka, pełnoziarniste produkty zbożowe. Inne składniki odżywcze przydatne w przywracaniu sił to witamina D (zawarta w nabiale i tranie, choć można ją suplementować) oraz cynk, wspomagający także leczenie infekcji i gojenie się ran.
Co zrobić, żeby nie być zmęczonym?
Choć nie istnieje magiczna witamina na pozbycie się zmęczenia, warto przyjrzeć się sygnałom wysyłanym przez organizm i przeanalizować swój tryb życia. Dzięki temu będzie nam łatwiej rozpoznać przyczyny braku sił i zmęczenia oraz określić, co jest dobre na zmęczenie i pomocne w naszym przypadku. Poza zbilansowaną dietą (wykluczającą nadmiar cukru w pożywieniu – skoki cukru we krwi mogą prowadzić do spadków energii) dobrze jest zadbać o odpowiednią dawkę aktywności fizycznej, która nie tylko poprawi samopoczucie, ale także pomoże w regeneracji organizmu podczas snu.
Poprawę jakości spania i regeneracji ciała po wysiłku fizycznym czy stresie mogą wspomóc także suplementy o naturalnym składzie. Takim produktem jest Recovery – preparat zawierający ekstrakty z melisy i ashwagandhy, wzbogacony dodatkowo o magnez, melatoninę i cynk. Recovery pomaga zregenerować ciało podczas snu, zniwelować codzienne zmęczenie i zwiększyć poziom energii o poranku.
Co jeszcze jest dobre na brak energii? Oprócz odpowiednio skomponowanej diety, wysiłku fizycznego i ewentualnej suplementacji nie bez znaczenia jest również:
- nawadnianie organizmu (picie przynajmniej 1,5-2 l wody dziennie);
- regularne pory jedzenia (obowiązkowe śniadanie oraz posiłki w odstępach co 3-4 godziny);
- wykluczenie produktów wysokoprzetworzonych;
- unikanie używek takich jak krótkotrwale pobudzająca kofeina i pogarszający samopoczucie alkohol.
Warto skonsultować także z lekarzem występowanie niedoborów witamin i składników mineralnych w organizmie, aby móc w bezpieczny i dostosowany do nas sposób wprowadzić do diety i stylu życia zdrowe nawyki. Pomoże to uniknąć poważnych konsekwencji zdrowotnych, które mogą być skutkiem np. źle zbilansowanych posiłków czy wdrożenia restrykcyjnej diety odchudzającej.
Bibliografia:
https://apteka.superpharm.pl/poradnik/dieta-na-przemeczenie
https://www.doz.pl/czytelnia/a1737-W_jaki_sposob_jedzenie_wplywa_na_zmeczenie
https://zdrowie.pzu.pl/poradnik-o-zdrowiu/szczegoly/chroniczne-zmeczenie-dieta
https://dietetykanienazarty.pl/b/dlaczego-odczuwam-ciagle-zmeczenie
https://wylecz.to/diety/ciagle-zmeczenie-oraz-znuzenie-a-bledy-zywieniowe-i-nieprawidlowa-dieta
https://jelitowe.pl/nasza-codziennosc/zmeczenie-moze-to-wina-zbyt-ubogiej-diety
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/nasze-sposoby-na-zmeczenie