Darmowa wysyłka przy zamówieniach
powyżej 150zł.
ograniczyc_podjadanie

Co zrobić, aby ograniczyć podjadanie?

Choć w samych przekąskach nie ma nic złego, to częste sięganie po smakołyki między posiłkami może szybko przekształcić się we frustrujący nawyk. Tendencja do podjadania ma negatywny wpływ na zdrowie, samopoczucie i postępy w utracie wagi. Jak utrzymać dietę przez cały dzień? Co zrobić, żeby nie podjadać? Co to znaczy między posiłkami?

Dlaczego podjadamy?

Podjadanie, czyli sięganie po przekąski między głównymi posiłkami – śniadaniem, drugim śniadaniem, obiadem i kolacją, jest często nawykiem nieświadomym. Dlatego nie rejestrujemy ilości spożytych kalorii, a kolejne przekąski spożywamy nawet wtedy, kiedy nie odczuwamy głodu.

Jedną z najczęstszych przyczyn podjadania jest stres. Choć dla części osób łączy się on z utratą apetytu, to w wielu przypadkach wzmaga potrzebę sięgania po przekąski, które pomagają w rozluźnieniu i rozładowaniu nadmiaru emocji. Równie często podjadamy z nudów lub tylko dlatego, że w pobliżu znajdują się różne pokusy żywieniowe, np. słodycze czy chrupki.

Jak nie podjadać wieczorem? Przede wszystkim należy dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość kalorii, makroskładników, witamin i składników mineralnych. Powodem podjadania może być niewłaściwie zbilansowana dieta i, celowe lub nie, ograniczanie jedzenia w ciągu dnia.

Głód a podjadanie między posiłkami

Odróżnienie faktycznego uczucia głodu od chęci podjadania może być trudne. Aby dobrze ocenić potrzeby swojego organizmu, zacznij od analizy doznań fizycznych. Czy Twój brzuch burczy? Czy odczuwasz osłabienie lub ssanie w żołądku? Jeśli tak, to bez obaw możesz sięgnąć po zdrową przekąskę i zaspokoić głód.

Jeśli masz tendencję do podjadania w odpowiedzi na emocje – stres, smutek lub nudę, zastanów się, czy to nie one skłaniają Cię do sięgnięcia po kolejną przekąskę. Oceń także, ile czasu minęło od ostatniego posiłku. Niedawno spożyte danie główne sugeruje, że kieruje Tobą nie głód, a chęć podjadania.

Jak przestać podjadać?

Jak nie podjadać między posiłkami? Poniżej znajdziesz 5 metod, które pomogą Ci w zwalczeniu chęci sięgania po przekąski między posiłkami.

Zadbaj o ilość i jakość snu

Sen jest niezbędny do pełnej regeneracji organizmu. Jego niedobór powoduje, że w żołądku wydzielany zostaje nadmiar greliny, czyli tzw. hormonu głodu, który sprawia, że jesteśmy bardziej skłonni do sięgania po bogatokaloryczne i słodkie produkty. Co więcej, regularnie zaniedbując sen, obniżamy swoją siłę oraz motywację do aktywności fizycznej i trzymania się zdrowej diety.

Jedz regularne posiłki

Postaw na regularne odżywianie. Stały czas posiłków pomaga w poprawie przemiany materii oraz zapobiega nadmiernym wahaniom poziomu cukru we krwi. Jego nagły spadek może wywołać nieodpartą chęć do sięgnięcia po coś słodkiego, co szybko dostarczy organizmowi pokładów energii.

Nie zapomnij o przekąskach

Przekąski powinny być stałym elementem Twojej diety. Odpowiednio zaplanowane, pomagają w zwalczaniu potrzeby podjadania i zastępują bezmyślnie pochłaniane kalorie przemyślanymi, zdrowymi rozwiązaniami. Spróbuj wzbogacić swoją dietę dwoma przekąskami dziennie, np. owocami i warzywami, bakaliami czy jogurtem naturalnym.

Dbaj o nawodnienie organizmu

Poczucie głodu może być wywołane przez odwodnienie organizmu. Odpowiednia ilość wody w ciągu dnia pomoże Ci w uniknięciu mylenia sygnałów głodu z pragnieniem.

Wzbogać dietę o naturalne suplementy

Chęć podjadania może zostać zredukowana dzięki naturalnym suplementom diety, które przyspieszają metabolizm. Shape wspiera efekty diety i codziennych treningów, zmniejszając łaknienie i nadmierny apetyt. W skład suplementu wchodzi indonezyjski owoc tamaryndowca, który pomaga kontrolować prawidłowy poziom cukru we krwi oraz redukować uczucie głodu i gromadzenie się tłuszczu w organizmie. To świetny sposób na zwalczenie chęci podjadania, ale pamiętaj, że suplementy nie powinny zastępować zrównoważonej diety, a jedynie stanowić wsparcie w procesie regulacji apetytu.

Przeczytaj również

Mózg to nie tylko ośrodek układu nerwowego, ale i najważniejszy narząd naszego organizmu. Odpowiada za pamięć, koncentrację, funkcje poznawcze i emocje. Prawidłowo działający mózg jest zatem niezbędny do wykonywania codziennych czynności oraz zachowania ogólnego zdrowia.

Układ immunologiczny jest pierwszą linią obrony przed patogenami – bakteriami i wirusami. To złożony system, który wymaga wsparcia ze strony odpowiedniego stylu życia, diety i suplementów. Wzmocniona odporność może pomóc w uniknięciu chorób, przyspieszyć powrót

Wątroba to jeden z niezwykle istotnych narządów w organizmie człowieka. Bierze udział w wielu procesach, takich jak metabolizm, magazynowanie żelaza i witamin oraz usuwanie toksyn, leków i alkoholu z ciała. Ten bardzo zapracowany organ wymaga

Zapisz się juz dziś!