Podczas upałów odczuwamy pragnienie szczególnie intensywnie. Nic dziwnego – wysoka temperatura sprawia, że nasz organizm traci wodę i elektrolity znacznie szybciej, przez co wzrasta ryzyko odwonienia i jego powikłań. Warto zatem poszukać odpowiednich źródeł nawodnienia, aby uzupełnić płyny w ciele w zdrowy i bezpieczny sposób oraz skutecznie ugasić pragnienie. Co zatem pić w upalne dni? Czy zimne napoje są dobrym sposobem na walkę z gorącem? Co najlepiej sprawdzi się do picia w upały?
Rola wody w organizmie – objawy odwodnienia
Woda jest najważniejszym składnikiem występującym w ludzkim ciele – stanowi ponad 70% masy całkowitej organizmu. Dzięki wodzie wszystkie procesy zachodzące w ciele są w stanie działać prawidłowo. Mowa tu m.in. o przepływie krwi, utrzymaniu elastyczności skóry oraz właściwym funkcjonowaniu mózgu. Co prawda organizm sam wydala część wody podczas procesów wydalania czy pocenia się, jednak utracone zapasy płynów uzupełniać. Do objawów niewystarczającej ilości wody w ciele należą m.in. spadek koncentracji, bóle głowy czy osłabienie organizmu, które w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić nawet do udaru cieplnego.
Co najlepiej pić w trakcie upałów?
Z uwagi na większe temperatury podczas upałów możemy odczuwać chęć niepohamowanego pragnienia. Wiąże się to z większym zapotrzebowaniem na wodę, gdy słońce świeci coraz intensywniej. Podczas lata zmieniamy też dietę, ponieważ organizm potrzebuje lżejszych posiłków – sięgamy zatem po posiłki bogate w świeże, sezonowe owoce i warzywa. A co najlepiej pić w upały? W trakcie letnich dni warto sięgnąć głównie po wodę mineralną. Można dodać do niej plasterek cytryny lub inne owoce, które uzupełnią smak wody i orzeźwią. Innymi napojami idealnymi na upał są m.in. kompoty i soki owocowe, lemoniady oraz kefiry, maślanki i płynne jogurty. Dobrze sprawdzą się również ziołowe napary i lekkie zupy oraz owoce zawierające sporą ilość wody, jak np. arbuz. W lecie należy przyjmować co najmniej 2 lub nawet 3 litry płynów dziennie – w przypadku skrajnie wysokich dni można nawet zwiększyć ilość wypijanych napojów.
Podczas lata można pić również elektrolity lub napoje izotoniczne. Warto wówczas sięgać po naturalne produkty na bazie wyciągów z roślin i wzbogacone o witaminy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Takim preparatem jest Endurance, izotonik wspierający nawodnienie, siłę i wytrzymałość. Dzięki zawartości wody kokosowej uzupełnia gospodarkę wodną ciała o elektrolity, a niacyna i witaminy B12 i B6 pomogą zwalczyć znużenie i zmęczenie.
Czego nie pić podczas upalnych dni?
Choć w lecie najwygodniej jest wypić wodę z kostkami lodu lub mocno słodzonego drinka, trzeba jednak uważać na zimne napoje w takich temperaturach. Alkohol przy upałach może zwiększać ryzyko wystąpienia zaburzeń rytmu serca czy pracy układu krwionośnego. Z kolei napoje z kostkami lodu mogą wywołać nieprzyjemne infekcje gardła czy zatok, zwłaszcza jeśli wypijemy je zbyt szybko. Warto też zmniejszyć ilość kawy, ponieważ podczas upałów może ona podnosić ciśnienie i wypłukiwać potas z organizmu, a w konsekwencji doprowadzić do przegrzania oraz bólów i zawrotów głowy. W upalne dni unikajmy też napojów energetycznych. Można za to sięgnąć po gorącą herbatę, która na upał sprawdzi się (w zależności od warunków klimatycznych) jako dobre źródło nawodnienia. Pomoże też organizmowi wyrównać temperaturę ciała i dostosować ją do ciepłoty powietrza.
Bibliografia:
- E. Gwóźdź, P. Gębczyński, Prozdrowotne właściwości owoców, warzyw i ich przetworów, “Postępy Fitoterapii”, tom 16, nr 4 2015, 268-271
- I. Idasiak-Piechocka, Odwodnienie – patofizjologia i klinika, “Gastroenterologia Kliniczna”, tom 5, nr 1 2015, 73-78.